Podwyżki cen energii stały się jedną z największych bolączek zarówno dla gospodarstw domowych, jak i sektora biznesowego w Polsce. Choć obecne zamrożenie cen przez rząd przynosi pewną ulgę, rzeczywistość jest nieuchronna – podwyżki są nie tylko nieuniknione, ale i coraz bliższe. Dlaczego tak się dzieje? Co stoi za wzrostem cen prądu? I co możemy zrobić, aby złagodzić ich wpływ w przyszłości? W tym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom rosnących kosztów energii oraz roli Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) jako rozwiązania przyszłości.
Jednym z najważniejszych czynników napędzających wzrost cen energii są uprawnienia do emisji CO2, które zostały wprowadzone w ramach polityki Unii Europejskiej zmierzającej do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Wartość tych uprawnień systematycznie rośnie, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie kosztów produkcji energii konwencjonalnej – zwłaszcza tej pochodzącej z węgla. Polska, jako kraj, którego system energetyczny wciąż opiera się głównie na węglu, odczuwa te zmiany szczególnie dotkliwie.
W Polsce wiele elementów infrastruktury energetycznej pamięta jeszcze czasy PRL-u. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną oraz uniknąć awarii, konieczne są gigantyczne nakłady na modernizację sieci przesyłowych, elektrowni oraz wdrażanie innowacyjnych technologii. Te koszty przekładają się na rachunki, które płacimy my – konsumenci i przedsiębiorcy.
Z roku na rok zużycie energii w Polsce rośnie. Rozwój technologiczny, digitalizacja oraz wzrost użycia urządzeń elektrycznych powodują, że krajowa infrastruktura musi radzić sobie z coraz większym obciążeniem. To z kolei zwiększa presję na inwestycje i dalsze zwiększanie kosztów produkcji.
Rządowe „zamrożenie” cen energii dla gospodarstw domowych odgrywa ważną rolę w krótkoterminowej ochronie przed drastycznymi podwyżkami. Jednak jest to rozwiązanie ukierunkowane na teraźniejszość, a nie przyszłość. Tego typu ingerencje w rynek nie mogą trwać wiecznie. W końcu nadejdzie moment, w którym ceny energii zaczną intensywnie rosnąć, odzwierciedlając rzeczywiste koszty produkcji i dystrybucji.
Podwyżki w 2021 roku były pierwszym sygnałem tego, co czeka nas w nadchodzących latach. Według danych URE, ceny energii elektrycznej wzrosły wówczas średnio o 11%, co znacząco odbiło się na budżetach gospodarstw domowych i firm. Od tego czasu regularnie co jakiś czas ceny energii są podnoszone. Wszystko wskazuje na to, że już w najbliższym czasie możemy oczekiwać kolejnego znaczącego wzrostu.
Gdzie zatem szukać rozwiązań? Odpowiedź tkwi w Odnawialnych Źródłach Energii (OZE), które mogą odgrywać kluczową rolę w stabilizacji i potencjalnym obniżaniu kosztów energii zarówno dla konsumentów, jak i całego kraju.
Warto również spojrzeć na przykład Niemiec, gdzie zaawansowane inwestycje w OZE znacząco zmniejszyły zależność od energii konwencjonalnej. Dzięki temu tamtejsze podwyżki cen energii są mniej odczuwalne dla społeczeństwa.
OZE to nie tylko odpowiedź na wyzwania rosnących cen energii, ale także szansa na bardziej zrównoważoną i stabilną przyszłość. Zachęcamy zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa do bliższego zapoznania się z możliwościami inwestycji w OZE. Dzięki nim możliwe jest nie tylko obniżenie rachunków za energię, ale także realny wkład w ochronę środowiska i budowę efektywnego systemu energetycznego w Polsce.
Jesteśmy firmą, która z pasją wspiera nowe inwestycje w OZE. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak możesz skorzystać z odnawialnych źródeł energii w swoim domu lub swojej firmie, skontaktuj się z nami już teraz!